با کمال تاسف  مطلع شدم که شاپور قریب ،کارگردان فیلم خاطره انگیز هفت تیرهای چوبی و بسیاری آثار ارزشمند دیگر از دنیا رفته است.این ضایعه را به جامعه هنری و خانواده این هنرمند تسلیت عرض می کنیم.

باید خاطر نشان کرد که هم او بود که با میدان دادن به اصغر فرهادی ،چنین استعدادی را کشف کرد که باعث افتخار آفرینی برای ایران عزیزمان شود.البته فرهادی هم حق شاگردی را به جا آورد وبعد از برگشتن از اسکار به دیدار استاد خود که بیمار و تنها بود رفت.


در ادامه شمه ای از زندگی نامه این هنرمند عزیز را می آورم:

زندگینامه: شاپور قریب (1311 - 1391)

شاپور قریب در سال 1311 در شهر سمنان دیده به جهان گشود.

وی فعالیت هنری را با تئاتر آغاز کرد و سپس با دستیاری مرحوم جلال مقدم در فیلم سه دیوانه حرفه خود را ادامه داد و پس از بیست و اندی سال کار در تئاتر و سینما اولین فیلم سینمایی خود را ساخت.

ملاقات عنوان آخرین ساخته وی است. این فیلم در سه اپیزود به تهیه کنندگی عباس رافعی ساخته شده و یکی از اپیزودها با عنوان ایستگاه آخر از ساخته‌های وی به شمار می‌رود.

قریب ساخت فیلم‌هایی چون ملاقات، سوگند، کفش‌های جیرجیرک‌دار، اشک و لبخند، بگذار زندگی کنم و... را در کارنامه خود دارد.

وی از اواخر دهه 40 فعالیت خود به عنوان کارگردان سینما را آغاز کرد و طی حدود 5 دهه فعالیت در سینما حدود 20 فیلم را کارگردانی کرد.

شاپور قریب کارگردان سینمای ایران 16 خرداد سال 1391 و در سن 80 سالگی دار فانی را وداع گفت.


(به نقل از همشهری آنلاین)
 


 


هفت تیرهای چوبی

خلاصه داستان:

هفت تیرهای جوبی قصه زندگی ساده بچه های ایستگاه قطاری است در شمال که روزها را به بازی و مدرسه رفتن می گذرانند و شبها با قصه های گرم و پرکشش مادربزرگ به خواب می روند تا این که تلویزیون به این ایستگاه کوچک می آید.این فیلم و دو فیلم حسنی و زنگ انشا از آثار تولیدی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

    آثار دیگر:
   1. حسنی
    2.زنگ انشا